Teatry w konkursie 2017

Z wielką przyjemnością przedstawiamy  prezentację grup które wezmą udział w konkursie:

Teatrzyk APOLEJKA

właśnie się  tworzymy, formujemy, kminimy i kombinujemy … nieustannie zadając sobie pytanie – na co się porywamy z tym KONSKIEM?  Zwłaszcza, że w ,, roli aktorów” to właściwie  jesteśmy debiutantami, żeby nie powiedzieć, że na razie to są z nas takie po prostu duże aktorskie bobasy :-D! Ale kto nie ryzykuje, ten nie pije jak to zwykły mawiać komary…
Drodzy widzowie, będziecie zatem świadkami narodzin naszego teatrzyku… Trzymajcie więc  za nas kciuki i nie omieszkajcie przyklasnąć serdecznie dla otuchy 🙂
I najważniejsze – specjalnie dla Was wysnujemy bajeczkę pod brzydkim ,,a fe”  tytułem ,, Smog i kozie bobki”.
Zapraszamy i życzymy fajnych wrażeń!
PS. Teatrzyk APOLEJKA składa serdeczne podziękowania KOZIE, bez której ten spektakl nie mógłby się odbyć…

            Zespół Teatralny Gęba     

Zespół istnieje od 2008 roku. Początkowo uczestnikami zespołu byli uczniowie tyskich szkół średnich i realizowano spektakle autorskie.

Po sześciu latach formuła zespołu uległa lekkiej zmianie – oprócz przedstawień dla młodzieży wykonywanych przez młodych aktorów zaczęły pojawiać się spektakle kierowane do widzów dorosłych odgrywane przez dojrzałych aktorów. Jednocześnie zaczęliśmy tworzyć przedstawienia według cudzych (świetnych) scenariuszy – jak „Bolero” (dla młodzieży) czy „Norymberga” Ryszarda Tomczyka (dla dorosłych).

„Wilk idzie do sądu” Marka Szołtyska jest pierwszą produkcją robioną na zamówienie. Wybraliśmy właśnie ten scenariusz, bo wydał się nam on najbardziej współczesny, ukazujący mechanizmy manipulacji tłumem i ciemnych powiązań, gdzie różni cwaniacy, złodzieje i hochsztaplerzy próbują wmawiać nam, że białe jest białe, a czarne jest….

Spektakl na pograniczu teatru i kabaretu. Chyba. Tak. Na pewno.

 

I.N.N.I

czyli Inspirowani Nieograniczoną Nieskończonością Istnienia

I.N.N.I. to grupa inna niż wszystkie, ponieważ skupia ludzi, którzy lubią się bawić, i to bawić w … teatr

są dynamiczni, bo ciągle zmienia się ich skład

nietuzinkowi, bo nie wiadomo, z kim wystawi się ostatecznie spektakl

zawsze stają na wysokości… cokolwiek miałoby to znaczyć

 

           

Grupa teatralno- kabaretowa    IRREALIS                                 Studio Muzyki, Piosenki i Teatru ARS w Pietraszynie

Refleksyjka weterana grupy.

Pod wodzą naszego szefa i przyjaciela- Andrzeja Biskupa- zespół przez 15 lat służył promocji Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, a ponieważ wdzięczność to rzadka cnota, skazano nas na banicję. Ruszyliśmy więc ku czeskiej granicy, znajdując cichy zakątek w Pietraszynie. Tam działamy od września 2017r. Aktualnie tworzymy nową scenę, którą nazwaliśmy ,, Poddasze z Głową”. Szef IRREALISU stworzył w ciągu 15 lat ponad 30 humoresek, grotesek i komedii, a my nadawaliśmy im kształt interpretacyjny. Nie przykładamy wielkiej wagi do przeglądów i festiwali, bo najważniejsza jest dobra zabawa i uśmiechy publiczności. Od czasu do czasu bierzemy udział w konkursach, np. w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Występujemy tam bez specjalnego przygotowania, ale zawsze jakoś tak udaje nam się zdobyć nagrody i wyróżnienia; niektórzy spośród nas kończą z powodzeniem studia aktorskie.

Dowodem wszechstronności zespołu jest fakt, że irrealsowa aktorka, Julia Georges, została w tym roku Miss Śląska- nastolatek.

Skład IRREALISU ciągle się zmienia, odchodzimy na uczelnie, zakładamy rodziny…. ale jak trzeba zawsze chętnie występujemy dla Szefa zespołu. Najważniejsze jest przecież to, by dawać przyjemność i sobie, i innym.

Wierzymy, że tak też będzie na Śląskim Konsku.

Michał Fibic- IRREALIS

 

                             

Grupa Teatralna KREDENS

 Grupa teatralna „KREDENS” tak jak prawdziwy kredens mieści w sobie wszystkie najpotrzebniejsze do życia rzeczy. Uchylając kolejne drzwiczki starego mebla można tu spotkać spory kawał radości życia, doświadczenie – całą beczkę życiowego i słoiczek po musztardzie teatralnego, kilogram otwartości, metr różnorodności, paczuszkę nostalgii, litr wzruszenia i szczyptę złośliwości. Wszystko to znajduje się opakowane w ciała swoich 11 stałych członków. Co jakiś czas mieszając wyżej wymienione składniki w odpowiednich proporcjach powstają nowe zaskakujące produkty. Do tej pory powstały m. in. „Kopciuch”, „Gospodyni domowa”, „Pasja”, „Podróż czwartego króla”, „Winda”, „Romeo i Julia po Śląsku”.

Co tydzień reżyser jak wytrawny kucharz mieszając nowe składniku próbuje stworzyć idealny przepis na sukces.

 

LAJT PARTNERS       Kabaret

Beata i Łukasz, 32 i 25 lat partnerzy zawodowi na co dzień, tworzący obecnie jeszcze nieznany kabaret Kałasznikof.   W tym projekcie występują ten jeden jedyny szczególny raz pod nazwą  Lajt Partners. Oczywiście jakieś nagrody gdzieś kiedyś w swojej karierze dostali ale nie przywiązują do tego większej wagi i tylko z pokorą i uporem maniaka pracują wciąż na lepsze jutro.

 

 

Lufcik na Korbkę

Lufcik na Korbkę to kolektyw teatralny, opierający swe prezentacje na wielorakich technikach scenicznych – żywy plan, kuglarstwo, teatr lalek, teatr tańca, koncert, pantomima, fireshow. Dla dużych i dla małych. Lufcik na korbkę opiera swoje produkcje na motywach śląskich legend, wplatając w nie motywy znane z tradycyjnych bajek i popkultury. Dodajmy do tego mnogość środków artystycznych, muzykę na żywo, interakcję, a otrzymamy niebanalną propozycję teatralną. Zdecydowanie zabawną.

 

   Ognista Małpa

„Ognista Małpa (Afa Fire – wersja śląsko-międzynarodowa), to grupa kabaretowa założona przez trójkę przyjaciół, których połączyła miłość do Śląska i jego godki. Swoje występy tworzą w oparciu o improwizację, wciągając jednocześnie publiczność w przebieg akcji. Swoimi działaniami starają się pokazać, iż posługiwanie się gwarą daje nieograniczone możliwości i tym samym zachęcają do posługiwania się nią na co dzień.”

 

     TEATR TETRAEDR

TEATR TETRAEDRistnieje od 1992r. Jest wspólną drogą i kawałkiem życia wielu młodych ludzi, którzy zostawili tu dużo dobrej energii, emocji, własnych historii, przyczynili się do wypracowanie swoistego stylu pracy i obrazowania na scenie. Istotą pracy TETRAEDRU jest organiczność, fizyczność, odwołanie się do archetypów, rytuałów i rytmów życia codziennego- z dala od publicystyki. To wszystko wpisane w surrealizm, absurd i groteskę. Teatr konfrontuje się z rzeczywistością poprzez takie literackie inspiracje jak: Kajzar, Tuwim, Miłobędzka, Spath, Gombrowicz, Schulz, Veteranyi – ograniczając słowo do minimum, najchętniej tworząc żywą muzykę na scenie. Teatr zrealizował ok. 25 spektakli.

Uwaga: Materiały wykorzystane do prezentacji grup są materiałami własnymi grup biorących udział w konkursie, wykorzystanymi za ich zgodą.

GRATULUJEMY wszystkim GRUPOM zakwalifikowanym do konkursu, życzymy kreatywnych realizacji, a PUBLICZNOŚCI wspaniałych wrażeń.

HARMONOGRAM FESTIWALU
29.10.2017
Fundacja PGE Energia Ciepła, ul. Podmiejska

 • godz. 14:00
  uroczyste rozpoczęcie festiwalu
  występ Zespołu KRZIKOPA
 • godz. 14:20
  przesłuchania konkursowe cz. 1
  wystąpią: LUFCIK NA KORBKĘ, KREDENS, TETRAEDR
 • godz. 15:20
  wernisaż wystawy Jarosława Kassnera
 • występ Zespołu KRZIKOPA,  animacje
 • godz. 15:40
  przesłuchania konkursowe cz. 2
  wystąpią: OGNISTA MAŁPA, IRREALIS, APOLEJKA
 • godz. 16:40
  występ Zespołu KRZIKOPA,  animacje
 • godz. 17:00
  przesłuchania konkursowe cz. 3
  wystąpią: GĘBA, I.N.N.I, LAJT PARTNERS
 • godz. 18:00
  spotkanie integracyjne, Ostrzołkowy konsek,
  występ Zespołu KRZIKOPA,  animacje
 • godz. 19:00
  ogłoszenie werdyktu jury,
  uroczyste wręczenie nagród