Wydarzenia specjalne: występ Zespołu KRZIKOPA i wystawa prac Jarosława KASSNERA

   Zespół KRZIKOPA

Zespół powstał w 2012 roku dzięki inicjatywie Mateusza Dyszkiewicza, akordeonisty i kompozytora. Głównym impulsem było dość powszechne przekonanie, że muzyka ludowa Górnego Śląska nie jest tak interesująca i bogata jak tradycje innych regionów. Krzikopa to zmienia, wydobywając z tradycyjnych „śpiywek” ich naturalne piękno i pompując w nie ogromną dawkę energii, nowych brzmień i rytmów. Gatunek reprezentowany przez zespół jest mieszanką tradycji i muzyki współczesnej, ale również inspirowaną cytatami z klasycznych kompozytorów takich jak J.S. Bach czy I. Strawiński. Krzikopa łączy tradycyjne instrumenty (akordeon, skrzypce), tradycyjne techniki śpiewu (biały głos) i nowoczesną elektronikę, oraz energetyczne rytmy – tworząc muzykę dbają, aby trafiała nie tylko w gusta muzyczne, ale i taneczne. Połączenie polki z elektro i kubańskim clave, śląskiego walczyka z motywami bałkańskimi i heavy metalem, oberka z rytmem D’n’B dla Krzikopy są dziwne jedynie na papierze. W 2016 roku zespół wydał płytę EP Matecznik (angielskie „Backwoods”). Obecnie zespół nagrywa swój pierwszy album LP.  

http://www.krzikopa.pl/pl/info

 

  Jarosław KASSNER
Maluje odkąd pamięta – pejzaże, portrety, akty, martwą naturę, ale przede wszystkim Śląsk. Jak sam o sobie mówi, jest „malarzem intuicyjnym”, a jego twórczość to eklektyczna kompilacja onirycznych, wręcz surrealistycznych wizji łączących fascynację ikonami i malarstwem naiwnym. Przez krytyków sztuki uznawany jest za jednego z najciekawszych malarzy górnośląskich, kontynuatora dziedzictwa Erwina Sówki i Grupy Janowskiej. Od 2003 roku jest związany z Grupą Artystów Nieprofesjonalnych „Grota” ze Świętochłowic, ale wiele działań podejmuje indywidualnie. Uczestniczy w regionalnych przeglądach sztuki, co roku wystawia swoje prace na organizowanym na Nikiszowcu międzynarodowym Art Naif Festiwal. Jest stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego. W ramach stypendium stworzył cykl obrazów „Górnośląskie Axis Mundi”, do których zostały napisane śląskie teksty. Stale organizuje wystawy indywidualne wespół z różnymi instytucjami kultury oraz posiada galerię internetową, gdzie na bieżąco dokumentuje swą twórczość: www.kassnerobrazy.pl.

Oprócz malowania na płótnie tworzy również ilustracje książkowe. Spod jego pędzla wyszedł portret detektywa Hanusika do serii książek Marcina Melona. Jego obrazy znalazły się także na okładkach górnośląskich zespołów bluesowo – jazzowych – Highway oraz Lipiny Syndicate.