Wydarzenia specjalne

Zespół Adam Oleś Hurdu_Hurdu

czyli godka śląska w jazzie i nie tylko…

kolaż godki śląskiej, prostych melodii ziemi pszczyńskiej oraz współczesnej aranżacji całej palety barw – od ethno – jazzu po world music.

W 2012 roku Adam Oleś – wiolonczelista kojarzony z jazzem postanowił sięgnąć do korzeni śląskiego folku i wykorzystać niektóre motywy dla stworzenia własnej wersji projektu inspirowanego śląskością o nazwie hurdu_hurdu. W sensie muzycznym projekt  jest próbą stworzenia kolożu  godki śląskiej, prostych melodii ziemi pszczyńskiej oraz współczesnej aranżacji, która korzysta z całej palety barw od ethno – jazzu po worlod music. Wszystko po to aby całość nie tylko zadziwiała ale i na nowo odkrywała to co wydaje nam się dobrze znane. 

Projekt został wydany w 2012 roku (Falami) i zdobył III nagrodę w konkursie na ,,Folkowy Fonogram Roku” organizowanym przez Polskie Radio Program 2, w ramach konkursu ,,Nowa Tradycja 2013″, na którym Dominika Kierpiec-Kontny zdobyła wyróżnienie indywidualne. W 2017 roku Adam Oleś wraz z Dominiką Kierpiec-Kontny, zdobyli główną nagrodę w III Turnieju Muzyków Prawdziwych organizowanym przez Filharmonię Szczecińską.

Skład zespołu Adama Olesia Hurdu_Quartet:

Dominika Kierpiec-Kontny – śpiew, Adam Oleś – wiolonczela, Bogusław Kaczmar (Tomek Kałwak) – instrumenty klawiszowe, Sławek Berny (Dominik Klimczak) – perkusjonalia.

Marcin Melon

Marcin Melon – dziennikarz, nauczyciel, Ślązak. Urodzony w roku 1979, reprezentuje pokolenie, przy którym ,,po naszymu niy śmiało si godoć, co by bajtel niy mioł problymów we szkole”. Z powodu takiego podejścia płynnie porozumiewa się po polsku, choć za swój ,,język serca” uważa śląską godkę. Działacz społeczny, założyciel i przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz  edukacji regionalnej ,,Silesia Schola”, twórca autorskich programów nauczania o Śląsku oraz pomocy dydaktycznych dla nauczycieli. Laureat drugiego miejsca w trzeciej edycji konkursu na jednoaktówkę po śląsku.

Do tej pory ukazały się jego 4 tomy przygód ,,Komisorza Hanusika”                                                                                

Jacek Zygmunt – rysownik, satyryk, humorysta, ilustrator z Katowic. Debiutował w 1982 roku na łamach ,,Dziennika Zachodniego”. Zawodowo rysunkiem satyrycznym i ilustracją prasową zajmuje się od 1933 roku. Swój debiut wystawienniczy miał w warszawskiej ,,Witrynie karykaturzystów” w 1994 roku. Od tego czasu opublikował parę tysięcy rysunków w ponad 100 czasopismach w kraju i za granicą. Ponadto jest twórcą pierwszego śląskiego Superbohatera – Superhanysa.      

Aleksandra Kruszyńska

Pochodząca z Częstochowy mieszkanka Radlina. Absolwentka AGH w Krakowie, z zawodu mgr inż.  geofizyk, pracownik Kopalni Węgla Kamiennego ,,Marcel”. Od 20 lat współtworzy Grupę Twórczą ,,Pasja” działającą w MOK w Radlinie. Laureatka nagród w konkursach plastycznych, uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i grupowych.

Dominującymi technikami w twórczości Aleksandry Kruszyńskiej są farby olejne, pastele oraz technika collage.

Malarski świat Aleksandry Kruszyńskiej to wielowątkowa opowieść skupiająca się wokół egzystencji i kondycji ludzkiej. Zastosowane skrawki papieru sprawiają wrażenie cytatów z życia, utrwalają emocje i wrażenia. Znajdziemy tu elementy dotykające naszej tożsamości narodowej, skomplikowanej historii pełnej odniesień religijnych i patriotycznych. Jak mówi autorka prac…chcę, żeby moje prace wyrażały mój stosunek do świata, konkretnych spraw, zdarzeń, sytuacji, aby skłaniały oglądającego do zastanowienia się, refleksji, przemyśleń.