Teatry w konkursie

Miło nam przedstawić grupy biorące udział w  konkursie: 

,,Rajcula warzy”– jednoaktówka po śląsku.

TEATR JEDNEGO AKTORA JOANNY WAWRZYŃSKIEJ –  Zabrze

Tekst i reżyseria: Alina Moś-Kergr, scenografia: Paulina Biskup
Wystąpi: Joanna Wawrzyńska

Babski duet – jedna gra, druga pisze i reżyseruje, obie gotują. I z tych wszystkich pasji powstał monodram ,,Rajcula warzy” inscenizacja tekstu Aliny Moś-Kerger. Prościutka historia o gotowaniu i towarzyszącym gotowaniu opowieściom staje się w gruncie rzeczy monologiem o szukaniu własnej drogi, w której ani warzenie ani rajcowanie nie muszą być najważniejsze.  ,,Rajcula warzy” – to siedem tradycyjnych śląskich dań i siedem zasłyszanych  w śląskich kuchniach historii, czyli monolog młodej dziewczyny, która uprzyjemnia sobie życie gotując, a gotowanie umila łosprawianiem.

 

,,Bojka o dziołszce w beretce i czerwonej kiecce”

OBJAZDOWY TEATR LALEK APOLEJKA – Ruda Śląska

Scenariusz, reżyseria, muzyka i scenografia: Aleksandra Kania-Gajda
Wystąpią: Dorota Lot, Aleksandra Kania-Gajda, Piotr Gajda, Kamil Kania

Jesteśmy mało formalną grupą okazjonalną, która zaistniała w ubiegłym roku. Działamy nie tylko spontanicznie i czasem nielogicznie ale również teoretycznie i dramatycznie lecz najczęściej to zwyczajnie w podskokach i z doskoku. Co zrobić…tacy już jesteśmy. Na domiar złego z wrodzonej i głęboko nieukrywanej skromności nie będziemy pisać więcej o sobie…Skupmy się lepiej na naszym wiekopomnym dziele…Przed Wami prapremiera naszej małej sztuki, czyli sztuczki pod tytułem ,,Bojka o dziołszce w beretce i czerwonej kiecce”. I chociaż to wszystko brzmi jak bajka, to na scenie rozegra się prawdziwy dramat psychologiczno-przyrodniczy…

 

„Sanatorium”, na postawie książki Wojciecha Kuczoka „Gnój”. 

ZAWOŁANY SKŁAD TEATRALNY – Racibórz/Jastrzębie 

Scenariusz i reżyseria: Grażyna Tabor, muzyka nagrania archiwalne muzyki Górnego Śląska
Wystąpią: Aga Rajda, Łukasz Czogalik, Jakub Tabor, Ola Waduła, Marcin Franaszka

ZAWOŁANY SKŁAD TEATRALNY łączy energie dwóch teatrów = Teatr Tetraedr i Teatru Monitoring. Oba mają długą tradycję, używają podobnego języka teatru i przyglądają się sobie nawzajem od wielu lat. Aż w końcu spotkały się we wspólnych projektach. Po pierwsze to ,,Puste noce” – autorski spektakl, drugi to akcja do ,,Wesela” Wyspiańskiego i ,,Teatr na Ugorze”.  Specjalnie dla Śląskiego Konska powstał spektakl pt. : ,,Sanatorium” na podstawie książki Wojciecha Kuczoka ,,Gnój”. Spektakl zakłada uczestnictwo wszystkich aktorów w żywym planie lub po części w projekcjach filmowych i w wypowiedziach w nagraniach głosów z offu.

 

,,Bezuch z Reichu”

TEATR REDUTA ŚLĄSKA – Chorzów

Scenariusz: Roman Gatys
Reżyseria, adaptacja, scenografia, choreografia: Mirosław Neinert
Wystąpią: Danuta Markiewicz, Klaudiusz Keil, Adam Wrocławczyk, Bartosz Drzensla

Teatr ,,Reduta Śląska to jeden z trzech najstarszych teatrów amatorskich w Polsce. Początek działalności datuje się na 1933 rok. Jego głównym celem było propagowanie języka polskiego i literatury polskiej na Śląsku. Po koniecznej 18-letniej przerwie Teatr Reduta Śląska został reaktywowany w 2012 roku. I od tego czasu wystawiono już osiem premier, kładąc duży nacisk na propagowanie historii, obyczajów i gwary śląskiej.  W tym roku ,,Reduta Śląska” obchodzi swoje 85 urodziny!

 

,,Narodziny pana, czyli Kacper, Melchior i tego trzecie mi brakuje…”

TEATR LALEK MARKA ŻYŁY– Rybnik

Scenariusz, reżyseria i wykonanie: Marek Żyła

Teatr Lalek Marka Żyły to teatr stworzony z pasji i miłości do lalek, spektakli a także rozśmieszania. Tworzy autorskie spektakle oraz warsztaty dla dorosłych i dla dzieci. ,,Nie straszne nam żadne tematy, jednakże każdy staramy się okrasić sporą dawką dobrego humoru. Idea teatru to teatr wędrowny, jarmarczny, który walczy o każdego widza, wszędzie tam, gdzie tylko można było ustawić niewielką scenę, pełną lalek”.

 

,,Swada”

GRUPA TEATRALNA ARS FICTIS – Kolonowskie

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Kaufmann
Wystąpią: Małgorzata Springer, Irena Kampa, Sonia Springer, Paulina Breguła, Wiktoria Wiciok, Cezary Romańczuk, Mateusz Pilarski, Adam Springer

Grupa Teatralna Ars Fictis działa od pięciu lat. Jest lekarstwem na wiejsko-miasteczkową nudę, ucieczką od ekranów plazmowych, deski do prasowania do tego co trzeba zrobić już. Początkowo zabawa w teatr była przedłużeniem czasów szkolnych dla absolwentów  Publicznego Gimnazjum w Kolonowskiem. Później przyszła dorosłość…Skład zespołu niezmiennie się zmienia. Teksty autorskie, często po śląsku. Ostatnio dominuje w nich śmiech. Z czego? Z nas samych.

 

,,Bery z garca”

TEATR SAFO – Rydułtowy

Scenariusz, reżyseria, wykonanie: Patrycja Tomiczek i Katarzyny Chwałek-Bednarczyk

Teatr Safo – tworzony od 2010 roku, przez dzieci, młodzież i dorosłych, ale przede wszystkim pasjonatów. W różnych składach stworzyli kilkanaście spektakli. ,,Eksperymentujemy,  poszukujemy, odkrywamy i lubimy się bawić materią teatralną na wszelkie sposoby”. Indywidualne projekty kobiecego tandemu Patrycja Tomiczek i Katarzyna Chwołek-Bednarczyk, łączą ich pasje do teatru i historii.

,,Zupa na zicher”

TEATR FIGA – Ruda Śląska

Scenariusz i reżyseria: Anna Białoń
Wystąpią: Anna Białoń, Monika Orlof-Jagiełło, Katarzyna Płaczek, Alicja Skrzyńska, Nina Siwy, Zofia Pająk

Teatr Figa powstał w lutym 2017 roku w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej. W skład zespołu wchodzą kobiety o różnym temperamencie i osobowościach, różnym stopniu doświadczenia teatralnego, zawodowo zajmujące się zupełnie innymi profesjami. Łączy je jedno – chęć wspólnej pracy twórczej, w oderwaniu od codziennych obowiązków oraz potrzeba rozwoju i wyrażania siebie poprzez sztukę.

 

,, Weź mie we stowie, nikt sie nie dowie”

OGNISTA MAŁPA – Chorzów

Autorska praca zespołowa
Wystąpią: Ewelina Wojtak, Anna Bączek-Lieber, Marcin Lieber2

Ognista Małpa (Afa Fire – wersja śląsko-międzynarodowa), to grupa kabaretowa założona przez trójkę przyjaciół, których połączyła miłość do Śląska i jego godki. Swoje występy tworzą w oparciu o improwizację, wyciągając jednocześnie publiczność w przebieg akcji. Swoimi działaniami starają się pokazać, iż posługiwanie się gwarą daje nieograniczone możliwości i tym samym zachęcają do posługiwania się nią na co dzień.

Uwaga: Prezentujemy notki i zdjęcia przesłane przez grupy biorące udział w konkursie, przez jurorów, gości i konferansjera za ich zgodą na publikację w mediach.