Festiwal 2018

 

 

 

Zadanie uczestników konkursu było przygotowanie spektaklu podejmującego temat Śląska w odniesieniu do historii, tradycji, języka, współczesności w celu  stworzenia platformy do dyskusji na temat przemian kulturowych zachodzących  w teraźniejszym świecie widzianym przez pryzmat świadomości regionalnej i lokalnej mieszkańców Górnego Śląska.

Festiwal ma formę konkursu na sceniczną interpretację literatury o tematyce śląskiej. Scenariusz może być party na dowolnym tekście literackim, w tym także własnym. Wybór formy scenicznej należy do twórców spektaklu.

JURY Festiwalu:

MARTA TADLA

Marta Tadla – absolwentka Studium Aktorskiego Teatrów Lalkowych w Będzinie. W roku 1995 artystka rozpoczęła współpracę z Teatrem Rozrywki w Chorzowie i od razu zwróciła na siebie uwagę widzów charakterystycznym image i żywiołowymi  interpretacjami, co zapewniło jej wiele niezapomnianych ról. Śląskiej publiczności znana między innymi z roli Podstoliny w musicalu ,,Pomsta” Mariana Makuli. Współpracowała popularnym śląskim zespołem ,,Antyki”. Posiada piękny głos i duże zacięcie kabaretowe. W jej repertuarze jest sporo piosenek, monologów i wierszy. Aktorka jest gwiazdą wszystkich koncertów rozrywkowych i sylwestrowych Teatru Rozrywki. Zagrała w głośnym serialu Magdaleny Łazarkiewicz pt. ,,Głęboka woda” nagrodzonym na wielu festiwalach w Polsce i za granicą.

DANUTA SCHLETTE (Owczarek)

Danuta Schlette (Owczrek) jest z wykształcenia pedagogiem, instruktorem teatralnym, logopedą oraz nauczycielem dykcji i emisji głosu. W latach młodości była aktorką i dziennikarką. Jest laureatką wielu konkursów recytatorskich m.in. Nagrody Głównej Konkursu o Śląską Paproć. Od 1992 roku prowadzi razem z Dorotą Pomykałą Studio Aktorskie i Policealną Szkołę Aktorską Art-Play w Katowicach. Zajmuje się także szkoleniem dziennikarzy TV (TVS Katowice). Zagrała również w filmach o tematyce śląskiej: ,,Komedianci z wczorajszej ulicy”, ,,Budniokowie i inni” ,,Opowiem wam o pewnej dzielnicy”. Była też jurorem m.in. w Turnieju ,,Pojedynek na Słowa”, oraz prowadziła warsztaty z dykcji na Festiwalu OFPA w Rybniku.

GRZEGORZ POLOCZEK

Grzegorz Poloczek kabareciarz i satyryk, był jednym z filarów Kabaretu Rak. Autor skeczy, monologów, piosenek oraz scenariuszy wielu programów telewizyjnych. Napisał tytułową piosenkę do programu kulinarnego ,,Rączka gotuje”. Doskonały konferansjer, a jego główny atuty to przede wszystkim satyra, śpiew i skuteczne rozśmieszanie publiczności. Jego teksty w ostatnich recitalach odzwierciedlają obecną rzeczywistość, a także są swego rodzaju powrotem do czasów jego młodości, pełnym życia tętniącego w familokach, historii z podwórka i kultu śląskiej tradycji. W ostatnich pięciu latach Grzegorz Poloczek wydał trzy podwójne albumy ,,…z mojego placu”, ,,Dwa światy”, ,,Tam kaj stoi stary szyb” oraz płytę świąteczną ,,Mały podarunek”. Za album ,,Z mojego placu” otrzymał Złotą Płytę.

Miło nam przedstawić grupy biorące udział w  konkursie: 

,,Rajcula warzy”

TEATR JEDNEGO AKTORA JOANNY WAWRZYŃSKIEJ –  Zabrze

Babski duet – jedna gra, druga pisze i reżyseruje, obie gotują. I z tych wszystkich pasji powstał monodram ,,Rajcula warzy” inscenizacja tekstu Aliny Moś-Kerger. Prościutka historia o gotowaniu i towarzyszącym gotowaniu opowieściom staje się w gruncie rzeczy monologiem o szukaniu własnej drogi, w której ani warzenie ani rajcowanie nie muszą być najważniejsze.  ,,Rajcula warzy” – to siedem tradycyjnych śląskich dań i siedem zasłyszanych  w śląskich kuchniach historii, czyli monolog młodej dziewczyny, która uprzyjemnia sobie życie gotując, a gotowanie umila łosprawianiem.

 

,,Bojka o dziołszce w beretce i czerwonej kiecce”

OBJAZDOWY TEATR LALEK APOLEJKA – Ruda Śląska

Jesteśmy mało formalną grupą okazjonalną, która zaistniała w ubiegłym roku. Działamy nie tylko spontanicznie i czasem nielogicznie ale również teoretycznie i dramatycznie lecz najczęściej to zwyczajnie w podskokach i z doskoku. Co zrobić…tacy już jesteśmy. Na domiar złego z wrodzonej i głęboko nieukrywanej skromności nie będziemy pisać więcej o sobie…Skupmy się lepiej na naszym wiekopomnym dziele…Przed Wami prapremiera naszej małej sztuki, czyli sztuczki pod tytułem ,,Bojka o dziołszce w beretce i czerwonej kiecce”. I chociaż to wszystko brzmi jak bajka, to na scenie rozegra się prawdziwy dramat psychologiczno-przyrodniczy…

 

,,Sanatorium” 

ZAWOŁANY SKŁAD TEATRALNY – Racibórz/Jastrzębie 

ZAWOŁANY SKŁAD TEATRALNY łączy energie dwóch teatrów = Teatr Tetraedr i Teatru Monitoring. Oba mają długą tradycję, używają podobnego języka teatru i przyglądają się sobie nawzajem od wielu lat. Aż w końcu spotkały się we wspólnych projektach. Po pierwsze to ,,Puste noce” – autorski spektakl, drugi to akcja do ,,Wesela” Wyspiańskiego i ,,Teatr na Ugorze”.  Specjalnie dla Śląskiego Konska powstał spektakl pt. : ,,Sanatorium” na podstawie książki Wojciecha Kuczoka ,,Gnój”. Spektakl zakłada uczestnictwo wszystkich aktorów w żywym planie lub po części w projekcjach filmowych i w wypowiedziach w nagraniach głosów z offu.

 

RAJZENTASZA część pt. ,,Bezuch z Reichu”

TEATR REDUTA ŚLĄSKA – Chorzów

Teatr ,,Reduta Śląska to jeden z trzech najstarszych teatrów amatorskich w Polsce. Początek działalności datuje się na 1933 rok. Jego głównym celem było propagowanie języka polskiego i literatury polskiej na Śląsku. Po koniecznej 18-letniej przerwie Teatr Reduta Śląska został reaktywowany w 2012 roku. I od tego czasu wystawiono już osiem premier, kładąc duży nacisk na propagowanie historii, obyczajów i gwary śląskiej.  W tym roku ,,Reduta Śląska” obchodzi swoje 85 urodziny!

 

,,Narodziny pana, czyli Kacper, Melchior i tego trzecie mi brakuje…”

TEATR LALEK MARKA ŻYŁY– Rybnik

Teatr Lalek Marka Żyły to teatr stworzony z pasji i miłości do lalek, spektakli a także rozśmieszania. Tworzy autorskie spektakle oraz warsztaty dla dorosłych i dla dzieci. ,,Nie straszne nam żadne tematy, jednakże każdy staramy się okrasić sporą dawką dobrego humoru. Idea teatru to teatr wędrowny, jarmarczny, który walczy o każdego widza, wszędzie tam, gdzie tylko można było ustawić niewielką scenę, pełną lalek”.

 

,,Swada”

GRUPA TEATRALNA ARS FICTIS – Kolonowskie

Grupa Teatralna Ars Fictis działa od pięciu lat. Jest lekarstwem na wiejsko-miasteczkową nudę, ucieczką od ekranów plazmowych, deski do prasowania do tego co trzeba zrobić już. Początkowo zabawa w teatr była przedłużeniem czasów szkolnych dla absolwentów  Publicznego Gimnazjum w Kolonowskiem. Później przyszła dorosłość…Skład zespołu niezmiennie się zmienia. Teksty autorskie, często po śląsku. Ostatnio dominuje w nich śmiech. Z czego? Z nas samych.

 

,,Bery z garca”

TEATR SAFO – Rydułtowy

Teatr Safo – tworzony od 2010 roku, przez dzieci, młodzież i dorosłych, ale przede wszystkim pasjonatów. W różnych składach stworzyli kilkanaście spektakli. ,,Eksperymentujemy,  poszukujemy, odkrywamy i lubimy się bawić materią teatralną na wszelkie sposoby”. Indywidualne projekty kobiecego tandemu Patrycja Tomiczek i Katarzyna Chwołek-Bednarczyk, łączą ich pasje do teatru i historii.

,,Zupa na zicher”

TEATR FIGA – Ruda Śląska                                                                          

Teatr Figa powstał w lutym 2017 roku w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej. W skład zespołu wchodzą kobiety o różnym temperamencie i osobowościach, różnym stopniu doświadczenia teatralnego, zawodowo zajmujące się zupełnie innymi profesjami. Łączy je jedno – chęć wspólnej pracy twórczej, w oderwaniu od codziennych obowiązków oraz potrzeba rozwoju i wyrażania siebie poprzez sztukę.

 

,, Weź mie we stowie, nikt sie nie dowie”

OGNISTA MAŁPA – Chorzów

Ognista Małpa (Afa Fire – wersja śląsko-międzynarodowa), to grupa kabaretowa założona przez trójkę przyjaciół, których połączyła miłość do Śląska i jego godki. Swoje występy tworzą w oparciu o improwizację, wyciągając jednocześnie publiczność w przebieg akcji. Swoimi działaniami starają się pokazać, iż posługiwanie się gwarą daje nieograniczone możliwości i tym samym zachęcają do posługiwania się nią na co dzień.

Uwaga: Prezentujemy notki i zdjęcia przesłane przez grupy biorące udział w konkursie i za ich zgodą na publikację w mediach.